Vlaštovky

Patnáct lidových písní, ve kterých poletují vlaštovky v originálních aranžích pro tři ženské hlasy kytaru, housle a violoncello. 

Sesbíraly jsme české a moravské lidovky, ve kterých se vypráví o vlaštovce. Hrají a zpívají Lenka Filipová, Eva Kratochvílová a Mirka Vyplašilová.

Natočili jsme desku, na které se písně proplétají s fantastickým příběhem o setkání vlaštovky a člověka. Mimo to je deska dost poučná. Dozvíte se například, že vlaštovka má v pravém oku kouzelná zrníčka... A hlavní role na ní hrají Michal Dalecký a Filipína Cimrová.

Co když se potká lidský muž a vlaštovčí dívka?

On, syn vědění, ona, dcera života.

On zkoumá, pozoruje, zapisuje.

Ona žije o život.

Kouzlem si rozumí.

Jeden rok života vlaštovky Živy v zápiscích vlaštovkologa Vlastíka Ptáčka.


Malé, milé průvodkyně létem.

Člověk sedí ve svém hnízdě a vyhlíží vlaštovky. Jsou tu - jsme v bezpečí. Teplo, hojnost. Vlaštovky švitoří a naše srdce plní radostí. Svět funguje. Vlaštovky se k nám vrací, slunce po zimě přibývá a třešně zase kvetou.

Ale jakmile se jejich hejna začínají srocovat kolem drátů, do srdce zavane podzim. Svět, no ano, funguje. Slunce, květy, teplo, vlaštovky- zase se někam vytrácí. Je čas vyhrnout límce, zažehnout teplo a světlo uvnitř, shrbit se do kožichu a půl roku čekat na vlaštovky.

Světlo a tma. Teplo a zima. Venku a uvnitř. S vlaštovkami a bez vlaštovek.

(Co z toho, vědět, že někde jinde je léto, když tady člověk žije zimu?)